Lucjan Kościółek

Jestem muzykiem samoukiem oraz lutnikiem. Przygodę z instrumentami rozpocząłem bardzo wcześnie, już w szkole podstawowej, kiedy to do moich rąk trafiła gitara. Z wiekiem przyszła kolej na mniej popularne instrumenty oraz próby nagrywania dźwięków otaczającej mnie rzeczywistości, a także na pierwsze kroki w komponowaniu. Można powiedzieć, że dźwięki otaczały mnie od zawsze. To jest mój świat. Mogę pochwalić się już sporym dorobkiem utworów muzycznych, od typowo industrialnych do w pełni instrumentalnych. Jest to dziedzina, do której na pewno kiedyś powrócę. Komponowanie muzyki filmowej jest jednym z moich marzeń – do zrealizowania, kiedy będę miał więcej wolnego czasu.

Dziś postrzegam siebie jako twórcę instrumentów. Temu poświęcam się już od kilku dobrych lat i z tym wiążę swoją przyszłość. Do pracowni Mistrza Stanisława Wyżykowskiego po raz pierwszy zawitałem w 2009 roku, towarzysząc znajomemu, który odbierał lirę korbową. Świat instrumentów widzianych od środka zafascynował mnie tak bardzo, iż postanowiłem spróbować swoich sił w tym fachu. Nadarzyła się ku temu wspaniała okazja, ponieważ w owym czasie uczyłem się gry na skrzypcach. Dysponowałem jedynie tanim, chińskim egzemplarzem, więc profesjonalny, lutniczy instrument postanowiłem… zrobić sobie sam!

Mistrz Wyżykowski dostrzegł we mnie talent i potencjał; tak rozwinąłem skrzydła.To w jego warsztacie zgłębiałem pierwsze tajniki budowy lir korbowych oraz innych instrumentów. Poznawałem kolejno rodzaje drewna, jego właściwości oraz niezmienność sprawdzonych reguł sztuki lutniczej. Nieoceniona jest również pomoc Stanisława Nogaja przy budowie mojej pierwszej liry. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, jak mówią…

Do tej pory, do kolekcji wykonanych przeze mnie instrumentów, zaliczają się przede wszystkim skrzypce oraz liry korbowe. Wykonałem również violę da gamba oraz kilka egzemplarzy surdynek. W najbliższych latach mam w planach również budowę basów ludowych, suki biłgorajskiej, fideli płockiej i innych. Największym zainteresowaniem cieszą się liry korbowe. Jest to dla mnie szczególny powód do radości, ponieważ lira jest instrumentem, przy którego wykonaniu kreatywność jest dozwolona, a nawet pożądana. Nowe rozwiązania niejednokrotnie potwierdziły osiągnięcie lepszego brzmienia, ale to już stanowi sekret każdego lutnika. Można tu zaszaleć z nietypowym kształtem, kolorystyką czy detalami.

Do każdego projektu staram się podchodzić indywidualnie. Nie interesuje mnie masowe powielanie modeli – warsztat lutniczy nie jest fabryką. Instrumenty są jak ludzie, mają duszę. Trzeba się w nie wsłuchać, by je lepiej poznać. Zajmuję się również naprawą i renowacją instrumentów, które uległy zniszczeniu. „Ożywiałem” m.in. kontrabasy, wiolonczele, altówki, skrzypce i gitary. To niesamowite, co kryją czasami ich wnętrza…

Instrumenty: skrzypce, lira korbowa, viola da gamba, surdynki

Kontakt:
Lucjan Kościółek
Krasne k. Rzeszowa
tel. 603851563
e-mail: lucjankosciolek@interia.pl
Facebook: https://www.facebook.com/lucjankosciolek

Szukaj

pokaż
ukryj