Skip to content

DO POBRANIA: plakat | baner | info prasowe

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW
8 czerwca 2024, godz. 11.00-22.00

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział – Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy, Kasztel w Szymbarku

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to artystyczno – edukacyjne zdarzenie, którego celem jest prezentacja i popularyzacja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych oraz doświadczenie wspólnego muzykowania, tańczenia i świętowania. Dedykowane jest miłośnikom wielobarwnego świata muzyki.

Galicyjskie Targowisko odbywa się w renesansowym Kasztelu w Szymbarku, położonym w bogatym w tradycje regionie dawnej Galicji. Galicja to przestrzeń spotkania wielu kultur, które pozostawiły ślad w różnorodnych tradycjach, stylach i praktykach wytwórczych. Twórcy, artyści, edukatorzy, badacze, muzealnicy – goście Galicyjskiego Targowiska Instrumentów – zapoznają z poszukiwaniami i odkryciami, tradycjami i innowacjami w sztuce tworzenia instrumentów oraz zaproszą do działań artystycznych i edukacyjnych.

Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń. Odwołuje się do specyfiki targów, jarmarków jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, ale też na ożywcze zaskoczenia, odkrycia i inspiracje. Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie. Na targowiskach goszczą twórcy – pasjonaci: mistrzowie w swoim fachu i początkujący, profesjonaliści i amatorzy, kontynuatorzy galicyjskich tradycji i eksperymentatorzy. Prezentują instrumenty tradycyjne, lutnicze, historyczne, autorskie i rekonstruowane, spod dłuta i drukarki 3D. Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, badacze, muzykolodzy, muzealnicy, kolekcjonerzy, edukatorzy i animatorzy.

Targowisko to nie tylko targ. Wystawy twórców instrumentów są zorganizowane tak, by były niczym otwarta pracownia, w której sam twórca wprowadza w specyfikę swojego rzemiosła i codzienność pracy. Do twórców można się dosiąść, dopytać o szczegóły techniczne instrumentu, na instrumencie zagrać, instrumentu posłuchać.

Dopełnieniem wystaw twórców instrumentów jest bogaty program zdarzeń artystyczno – edukacyjnych: prezentacji, debat, koncertów, warsztatów tanecznych, muzycznych, wytwórczych. Wszystkie wydarzenia mają wielopokoleniową formułę – umożliwiają uczestnictwo zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom. Przestrzeń Targowiska zorganizowana jest tak, by znalazło się miejsce na nieformalne spotkania, spontaniczne muzykowanie, tańczenie, śpiewanie i świętowanie.

Na GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW składają się:

W dniach 20.05–7.06.2024 w szkołach podstawowych, szkołach muzycznych i ośrodkach kultury w regionie, adresowane do dzieci, dorosłych i seniorów. Ich celem jest zaprezentowanie bogactwa lokalnych tradycji i technik wytwórczych, doświadczenie radości muzykowania, tańczenia, śpiewania oraz zainspirowanie do własnych działań twórczych.
W ramach spotkań odbędą się :
 – warsztaty instrumentalne – muzykowanie w oparciu o lokalne tradycje, sztuka improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych,
 – warsztaty taneczne – niestylizowane tańce i  – zabawy z bliższych i dalszych okolic,
 – warsztaty wytwórcze – ręcznie robione proste instrumenty; prezentacje i wykłady tematyczne – opowieści o instrumentach i sztuce tworzenia instrumentów dopełnione mini-koncertami.

W dniu 8 czerwca 2024 w godzinach 11.00–22.00, w Kasztelu w Szymbarku, Muzeum Dworów Karwacjanów i Gładyszów. W ramach Targowiska odbędzie się:

WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW 
Twórcy instrumentów z bliższych i dalszych okolic zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!

PREZENTACJE I WYKŁADY TEMATYCZNE 
Opowieści o poszukiwaniach i odkryciach w działaniach artystycznych, wytwórczych i badawczych związanych ze sztuką tworzenia instrumentów i muzykowaniem, dopełnione mini-koncertami. Tradycje i innowacje, prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, historie rekonstruowania instrumentów zapomnianych. 

WARSZTATY MUZYCZNE I TANECZNE 
Muzycznie tu i teraz. Na styku przeszłości i przyszłości. Doświadczenie wspólnego muzykowania w oparciu o lokalne tradycje, sztuka improwizacji i poszukiwanie nowych ścieżek dźwiękowych. Niestylizowane tańce i zabawy z bliższych i dalszych okolic.

WARSZTATY WYTWÓRCZE – ZRÓB TO SAM 
Tworzenie prostych instrumentów muzycznych pod kierunkiem mistrzów rzemiosła doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła i poprowadzić ucznia tak, by wyszedł z własnoręcznie wykonanym instrumentem. Zachęta  do poszukiwań konstrukcyjnych i eksperymentów dźwiękowych.

POTAŃCÓWKA 
W taniec wprowadzą i wszystkich roztańczą mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw.

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY!

Historia Galicyjskich Targowisk Instrumentów:
Galicyjskie Targowisko Instrumentów jest organizowane po raz drugi. Pierwsza edycja odbyła się w 2022. Szczegółowe informacje: www.targowiskoinstrumentow/archiwum/galicyjskie2022.

Organizator:
Fundacja Inicjatyw Twórczych – Targowisko Instrumentów.

Interesujemy się instrumentami muzycznymi i związanymi z nimi praktykami wytwórczymi. Od ich najstarszych form po współczesne eksperymenty. Inspirują nas twórcy instrumentów. Ważna jest dla nas obecność muzyki w codzienności.

Budujemy i wspieramy środowisko zajmujące się działaniami artystycznymi, twórczymi, animacyjnymi, edukacyjnymi, badawczymi i archiwizacyjnymi w tym obszarze. Tworzymy bazę wiedzy o wytwórczości instrumentów i ich twórcach. Chcemy wokół instrumentów i muzykowania rozwijać społeczność osób twórczych i ciekawych świata.

Dofinansowanie: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024

Partnerzy strategiczni:
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, oddział – Ośrodek Konferencyjno – Wystawienniczy, Kasztel w Szymbarku
Gorlickie Centrum Kultury

Partnerzy projektu:
Ośrodek Kultury Gminy Gorlice
Urząd Gminy Gorlice
Muzeum Ziemi Bieckiej
Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej – Serencza
Fundacja Novycia
Szkoła Podstawowa w Szymbarku im. św. Jana Pawła II
Szkoła Muzyczna I stopnia w Korzennej
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku
Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim
Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa

Patroni medialni
muzykatradycyjna.pl
Polskie Radio Program II
Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Akredytacje:
Pytania prosimy kierować do:
Piotr Piszczatowski, tel. 609 564 670
piotr.piszczatowski@gmail.com

Dofinansowanie:
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024”.

pokaż
ukryj