Skip to content

Dla mediów

Galicyjskie Targowisko Instrumentów
28 maja 2022, godz. 11.00-22.00
Kasztel w Szymbarku – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

https://www.targowiskoinstrumentow.pl/galicyjskie-2022/
https://www.facebook.com/events/662509641486571
https://www.youtube.com/
https://www.instagram.com/

Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom. To święto łączące miłośników wielobarwnego świata muzyki. 
Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń, których celem jest prezentacja i promocja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych. 
Targowiska odwołują się do specyfiki targów, jarmarków, jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, inspirację, nawiązywanie relacji i sieci współpracy. 
Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie i umożliwienie doświadczenia twórczego działania w relacji mistrz – uczeń. Dopełnieniem zdarzeń Targowiska są też otwarte pracownie instrumentów, w których mistrzowie wprowadzają w specyfikę swojego rzemiosła i wprowadzają w swoją codzienność.
Targowiska to nie tylko targ. To także różnorodne zdarzenia towarzyszące artystyczne i edukacyjne: prezentacje, debaty, warsztaty i nieformalne spotkania. Targowiska to także wzmacniający czas świętowania – karnawał i zabawa wyrażająca się we wspólnym i spontanicznym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu.
Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy z Polski, Europy i całego świata. Prezentują instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie.

GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW – SZYMBARK 2022

Warsztaty wędrowne (18.05–10.06.2022)
Oferujemy warsztaty adresowane do uczniów szkół muzycznych i uczestników zajęć w domach kultury. Ich celem jest przedstawienie bogactwa lokalnych tradycji kultury muzycznej. Warsztaty są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, w następujących zakresach:

 • warsztaty muzyczne – doświadczenie muzykowania w oparciu o melodie lokalne;
 • warsztaty taneczne – praktyczne przyswojenie figur wybranych tańców z regionu;
 • warsztaty wytwórcze – samodzielne wykonanie prostych instrumentów muzycznych;
 • prezentacje tematyczne – zapoznanie z tradycjami muzycznymi Polski i regionu.

Galicyjskie Targowisko Instrumentów (28.05.2022: 11.00–22.00)
Na terenie Kasztelu w Szymbarku organizujemy Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Odbiorcami wydarzenia będą uczestnicy w/w warsztatów, zachęceni przez nich znajomi i osoby zainteresowane obecnością na Targowisku za sprawą promocji w mediach lokalnych i krajowych. W ramach Targowiska przewidziane są:

1. WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW – Oficyna dworska
Twórcy instrumentów z okolicy oraz z bliższych i dalszych regionów zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!

2. PREZENTACJE – Kasztel, sala balowa i ekspozycyjna
Badania, poszukiwania, odkrycia, tradycje i innowacje w sztuce tworzenia instrumentów oraz rozmaitych działaniach artystycznych i badawczych. Prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, dopełnione mini-koncertami. Historia rekonstruowania zapomnianych lir korbowych. Opowieści o poszukiwaniu tradycyjnej muzyki wiejskiej i skarby Muzyki Odnalezionej. Przyjaźń mistrza-samouka z uczniem-kontynuatorem. Ożywione instrumenty z gablot Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Tańczący dworzanin z obrazu w Kasztelu w Szymbarku. 

3. POTAŃCÓWKA – Dworek i dziedziniec przed dworkiem
Roztańczą nas mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka, uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw od Żywiecczyzny przez Podhale, Spisz, Pogórze i całe Podkarpacie aż po Huculszczyznę. 

4. ZRÓB TO SAM – Namiot przy dworku
Warsztaty tworzenia prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Bez obaw – uda się! Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.

Szczegółowy program na stronie: https://www.targowiskoinstrumentow.pl/galicyjskie-2022/ 

Partnerzy projektu

 • Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
 • Gorlickie Centrum Kultury
 • Ośrodek Kultury Gminy Gorlice
 • Muzeum Ziemi Bieckiej
 • Fundacja Muzyka Odnaleziona
 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
 • Centrum Kultury i Promocji Gmina Bobowa
 • Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej
 • Zespół Serencza / Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej

Patroni medialni

 • muzykatradycyjna.pl
 • TVP Kultura
 • Radiowe Centrum Kultury Ludowej

(CC) Utwór jest dostępny na określonej licencji Creative Commons.

pokaż
ukryj
Skip to content