Katarzyna Bednarz

Jestem twórcą instrumentów, czyli lutnikiem. Moja przygoda z lutnictwem zaczęła się, gdy miałam 15 lat i poszłam do Szkoły Plastycznej im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Pracowałam i uczyłam się tam pod okiem cudownego pedagoga, prof. Stanisława Marduły. Po liceum przyszedł czas na studia: podjęłam naukę w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Moimi nauczycielami są prof. Antoni Krupa i jego syn, Marcin Krupa. Tymczasem w Poznaniu na festiwalu Ethno Port zobaczyłam wiele niezwykłych instrumentów i poznałam ludzi, którzy w dużej mierze zainspirowali mnie do tworzenia instrumentów ludowych. Malwina Paszek i Stanisław Nogaj są dla mnie najlepszym źródłem wiedzy na temat lir korbowych i właśnie oni zmotywowali mnie do ich wykonywania.

W ciągu 10 lat pracy w rzemiośle zrobiłam pięcioro skrzypiec, jedną gitarę klasyczną, jedno ukulele, zaczęłam trzecią lirę korbową. W międzyczasie udało mi się też naprawić kilka instrumentów. Staram się, żeby każdy z instrumentów był wyjątkowy i „mój”.

W 2014 roku byłam także na Targowisku Instrumentów w Warszawie. Znów zobaczyłam ludzi, którzy cieszą się z tego, co robią i robią to, co kochają. Panowała tam niezwykle przyjazna atmosfera i miałam wiele refleksji związanych z podejściem twórcy do wykonywanych instrumentów. Po raz kolejny zrozumiałam, że w tworzeniu instrumentów nie chodzi tylko o to, żeby trzymać się pewnych „ram”. A to dlatego, że każdy lutnik chce na własny sposób pokazać, że jego instrument jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju.

Muszę przyznać, że są też dni, kiedy wszystko idzie jak po grudzie, bo klej nie chce kleić, bo dłuta nie chcą współpracować, bo lakier źle się nakłada i trzeba go zmyć… Ale instrument to wdzięczna „istota”, która odpłaca się za trud i pracę. Ten moment, kiedy zakładamy struny, wystarczy, żeby nagle na twarzy pojawił się uśmiech. A gdy widzimy, że instrument daje innym radość przy śpiewach i tańcu, to wszystko nabiera sensu.

Instrumenty: skrzypce, gitara klasyczna, ukulele, lira korbowa.

 

Kontakt:

Katarzyna Bednarz

Kobylanka 379

38-303 Kobylanka

tel. 510112632

Szukaj

pokaż
ukryj