Skip to content

TAŃCE Z REJONÓW GÓRSKICH i WĘGIER

Data

maj 28 2022
Zakończone!

Czas

18:00 - 19:00

TAŃCE Z REJONÓW GÓRSKICH i WĘGIER

Mateusz Etynkowski, Marta Matuszna, Rafał Bałaś, Piotr Majerczyk

Warsztaty taneczne dla starszych i młodszych wprowadzające w tajniki tańców węgierskich i innych tańców z regionów górskich. Galicja była bardzo zróżnicowana tanecznie, muzycznie i szerzej kulturowo. W tym zróżnicowanym regionie powstawały fantastyczne tańce i muzyka. Podczas warsztatów, poznamy m.in. zabawy taneczne węgierskiego pochodzenia znane w górskim regionie spiskim, m. in. czardasz oraz tańce korowodowe i wirowe występujące aż od Podhala, aż po region huculski m.in improwizowaną formę tańca Hutsulka.

Agnieszka i Mateusz Etynkowscy artyści z Podhala z różnych sfer kultury ludowej. Absolwenci studium choreograficznego w zakresie polskich tańców ludowych i narodowych. Prowadzili w Zakopanem zespół TABOR zajmujący się tradycyjnymi tańcami z Węgier i Słowacji. Multi-instrumentalista Mateusz gra na kontrabasie i basach podhalańskich oraz kilku innych instrumentach strunowych i aerofonicznych. Agnieszka i Mateusz Etynkowscy badają, projektują, haftują i szyją stroje ludowe z różnych regionów Karpat – są członkami Stowarzyszenia Twórców Ludowych w zakresie strojów ludowych. Mateusz zajmuje się renowacją antyków, a także tradycyjnych powozów i góralskich sań.

Piotr Majerczyk: skrzypek, instrumentalista ludowy z Podhala. Budowniczy instrumentów pasterskich: dud, piszczałek, trombit a także innych złóbcoków i skrzypiec. Założyciel i lider zespołu Siwy Dym.  „Jestem multiinstrumentalistą. Gram na czym się da, ale głównie na skrzypcach, złóbcokach, dudach podhalańskich, piszczałkach, trombicie, trochę na heligonce. Od dziecka chciałem być lutnikiem, ale nauka mi nie szła… Skończyłem szkołę zawodową jako stolarz, co pomogło mi odkryć tajemnice drewna. Najtrudniejszym etapem w wyrobie instrumentu (dud) jest jego strojenie. Czasem przychodzą trudne momenty, wówczas odkładam robotę na kilka dni.  Do finału podchodzę z wielką pokorą. Uważam, że człowiek uczy się całe życie i zawsze odkrywa coś nowego. Każdy instrument jest inny. Podobnie jak dzieci, mimo że pochodzą od jednych rodziców, różnią się od siebie… Bardzo chętnie dzielę się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi. Cieszę się sukcesami innych i każdemu życzę jak najlepiej. Uważam, że budowniczym instrumentów staje się ten, który wykonał ich ponad 10 sztuk, grających i strojących.”
https://www.targowiskoinstrumentow.pl/piotr-majerczyk/