Skip to content

Spotkanie śpiewacze. Memento Mori

Na spotkaniu śpiewaczym zmierzymy się z dawnymi pieśniami nabożnymi, ze szczególnym wskazaniem na te śpiewane na pogrzebach i opowiadające o śmierci. Korzystać będziemy przy tym z tekstów ze spisanego w połowie XIX wieku tzw. śpiewnika pelplińskiego – bodaj najkompletniejszego wydanego zbioru polskich pieśni nabożnych. Będzie to zatem okazja do poznania zarówno barokowych tekstów o marności, jak i przedsoborowych melodii i ornamentyki charakterystycznej dla polskich pieśni.

Na warsztat weźmiemy pieśni z trzech różnych źródeł. Będą pieśni od Janiny Dyjach z Roztocza, śpiewaczek z Radomszczyzny i śpiewaków z polskiej wsi Zaprudyany
na Grodzieńszczyźnie. Będzie to zatem okazja do poznania różnych tradycji muzycznych – a co za tym idzie różnych rodzajów naturalnej emisji głosu, która jest jednym z kluczowych elementów śpiewu tradycyjnego.

Postaramy się także wejść w ślady Memento Mori Dance Club w poszukiwaniu rytmów tanecznych ukrytych w polskich śpiewach nabożnych. Odkryjemy w nich głównie przywodzące na
myśl tańce dworskie rytmy trójmiarowe, takie jak polonezy, walce, czy nawet mazurki.

Antek Hasso-Agopsowicz – skrzypek, bębnista i śpiewak tzw. młodego pokolenia, lider kapeli Agopsowicza. Organizator licznych wypraw etnograficznych, w trakcie któych poszukuje pozostałości dawnej kultury muzycznej polskiej wsi. Dokumentuje twórczość ostatnich żyjących muzykantów i śpiewaków Radomszczyzny. Bada najstarszą zarejestrowaną w centralnej Polsce warstwę muzyki skrzypcowej, szczególnie zgłębiając idiom muzyczny rodu Kędzierskich. Współorganizuje i prowadzi cotygodniowe spotkania śpiewacze na warszawskim Jazdowie. Współtworzy projekt Memento Mori Dance Club. Współdziałał na rzecz uświadamiania i umuzykalniania społeczności wiejskiej na Dolnym Śląsku, prowadząc warsztaty z organizowanej przez fundację Dziki Zachód serii ,,Pieśni przywiezione”. Promował polską kulturę muzyczną na licznych zagranicznych festiwalach, takich jak ,,Rijas Balle”, ,,Pokrov Bells”. Corocznie grywa na warszawskim festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Uczestniczył również w minionych edycjach festiwalu Najstarsze Pieśni Europy i prowadził warsztaty na Międzynarodowych Letnich Szkołach Muzyki tradycyjnej fundacji Muzyka Kresów. Regularnie współpracuje z najważniejszymi fundacjami pozarządowymi, zajmującymi się kulturą tradycyjną – Muzyką Odnalezioną oraz Muzyką Zakorzenioną.

Data

cze 07 2024
Zakończone!

Czas

13:00 - 15:00

Lokalizacja

Cerkiew w Uściu Gorlickim
Uście Gorlickie 88

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com

Następne wydarzenie

pokaż
ukryj
Skip to content