Skip to content

LIRA KORBOWA. KORZENIE

LIRA KORBOWA. KORZENIE

Stanisław Nogaj (Brzozów)

Prezentacja instrumentów wykonanych przez mistrza Stanisława Wyżykowskiego z Haczowa i jego ucznia i kontynuatora Stanisława Nogaja, połączona z mini-koncertem i opowieścią o historii liry, zamiłowaniu do ich budowania i wieloletniej przyjaźni obydwu twórców. Stanisław Nogaj zaprezentuje unikatowe instrumenty pochodzące ze zbiorów Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Starej Wsi oraz prywatnej kolekcji. Będzie to m.in. organistrum – pierwsza lira korbowa zrekonstruowana przez Stanisława Wyżykowskiego na podstawie płaskorzeźby z katedry w Santiago de Compostela, która stała się zaczątkiem i „korzeniem” lirniczej tradycji. 

Stanisław Wyżykowski, ur. 1927 w Haczowie. Twórca instrumentów, samouk. Dzięki swojej pasji, wnikliwości, kreatywności nie tylko odtworzył zapomniany instrument lirę korbową, ale także zapalił wielu muzyków do sięgnięcia po ten instrument, a lutników do budowania i tworzenia nowych instrumentów.

www.targowiskoinstrumentow.pl/stanislaw-wyzykowski/

Stanisław Nogaj lirnik, twórca lir i pedagog. Absolwent Akademii Ignatianum w Krakowie. Budową lir zajmuje się od 2001 roku, uczył się w pracowni Stanisława Wyżykowskiego. 

www.targowiskoinstrumentow.pl/stanislaw-nogaj/

www.lirakorbowa.com

Data

maj 28 2022
Zakończone!

Czas

13:30 - 14:30

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku – Sala Ekspozycyjna
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com

Następne wydarzenie

pokaż
ukryj
Skip to content