Skip to content

Beskidzkie hyrkawki

Beskidzkie hyrkawki

Przemysław Ficek (Jeleśnia) & Marcin Blachura (Żywiec)

Jak za pomocą prostych narzędzi wykonać fujarki z czarnego bzu? Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową i brzmieniem tradycyjnych instrumentów beskidzkich, opanują podstawowe umiejętności pracy z drewnem, poznają tajniki powstawania dźwięku, zasady posługiwania się narzędziami stolarskimi i zbudują instrument. Nic tak nie cieszy, jak możliwość zagrania na samodzielnie wykonanym instrumencie!

Ficek/Blachura Manufaktura – czyli Przemysław Ficek i Marcin Blachura – dwóch przyjaciół, muzyków i budowniczych instrumentów ludowych, na co dzień toczących boje o ożywienie tradycji dudziarskich na Żywiecczyźnie. Jak przystało na prawdziwych pasjonatów, grają, śpiewają, prowadzą prezentacje muzyczne i warsztaty budowy instrumentów. Wykonują tradycyjne instrumenty beskidzkie w każdej tonacji, kształcie i kolorze: piszczałki wielkopostne i sześciootworowe, dwojnice, okaryny, piszczały szałaśnicze, sowy, gwizdki, gajdy oraz dudy żywieckie (i nie tylko). Wystarczy im kawałek patyka, by wydobyć z niego piękne dźwięki. https://www.targowiskoinstrumentow.pl/przemyslaw-ficek/ | https://www.targowiskoinstrumentow.pl/marcin-blachura-zwany-benkiem/ | http://ficekblachura.pl | http://dudyzywieckie.pl | https://hyrkawki.wordpress.com/

Adresaci warsztatu: dzieci, które pod okiem towarzyszącego im opiekuna, będą w stanie pracować ostrymi narzędziami. Dorośli, którzy chcą zbudować fujarkę.

Data

maj 28 2022
Zakończone!

Czas

12:00

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku - Namiot "Zrób to sam"
38-311 Szymbark
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com
pokaż
ukryj
Skip to content