Skip to content

ARCHIWUM ŻYWE. FILMY DOKUMENTALNE Z GALICJI

ARCHIWUM ŻYWE. FILMY DOKUMENTALNE Z GALICJI

Andrzej Bieńkowski (Warszawa)

“Kiedy zadzwonił do mnie Piotr Piszczatowski z propozycją spotkania z filmami o muzyce z Galicji, nie doceniłem problemu. Popatrzmy na mapę: przecież to współcześnie wielki kawał Polski, nie mówiąc o Ukrainie. Ileż to różnorodnych regionów i muzyk! Postanowiłem na spotkaniu skupić się na regionie Rzeszowskim, ale nie pominąć też Podhala czy lubelskiego. Na spotkaniu pokażę filmy dokumentalne zrobione w latach 1985-87, kiedy muzyka wiejska w tych regionach była w rozkwicie. Obok projekcji filmów opowiem o kapelach, ich instrumentach i przygodach z nimi związanych. Zobaczymy kapele: Pogody, Pudełków, Bednarzy, Kretowicza, Kantora, Dudków. Kapele z Żywca, Brzozowa, Albigowej, Gaci Przeworskiej, Bukowiny i z Bachórza. 

Zapraszam – Andrzej Bieńkowski.”

Andrzej Bieńkowski malarz, etnograf, fotograf, profesor Sztuk Plastycznych. Od 1980 roku, w trakcie swoich wypraw na wieś, zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, wideo oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi.

W 2007 roku wspólnie z żoną Małgorzatą założył wydawnictwo Muzyka Odnaleziona (obecnie WMO), poświęcone muzyce wiejskiej, której edycje zdobyły wiele nagród w Konkursie Fonogram Źródeł Polskiego Radia Dwójka. W 2012 roku powstała fundacja Muzyka Odnaleziona, której jest fundatorem. Współpracuje z Polskim Radiem, gdzie prezentował swoje zbiory w radiu RDC, w audycji Muzyka Odnaleziona oraz w Polskim Radio Dwójka – RCKL w cyklu „Źródła”.

Autor filmów-dokumentów “Ostatni wiejscy muzykanci”, “Muzyka żydowska w pamięci wiejskich muzykantów”, “Ukraina”. “W poszukiwaniu pogańskich obrzędów”, “Muzykanci Gace z Radomskiego”, oraz serii krótkich filmów popularyzujących muzykę wiejską (wraz z Moniką Menciną). W ostatnim okresie organizował wiele indywidualnych wystaw fotografii „Ostatnich wiejskich muzykantów” na płotach we wsiach. Autor książek Ostatni wiejscy muzykanci-ludzie, obyczaje, muzyka (Prószyński i S-ka 2001, Muzyka Odnaleziona 2012), Sprzedana muzyka (Czarne, 2007), 1000 kilometrów muzyki. Warszawa-Kijów (MCKiS 2009), Trzymałem węża w garści (Prószyński i S-ka 2022) oraz 15 publikacji w serii Muzyka Odnaleziona.

Data

maj 28 2022
Zakończone!

Czas

14:30 - 15:30

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku – Sala balowa
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com
pokaż
ukryj
Skip to content