Skip to content

Antywarsztat. Pieśni zalotne, miłosne i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji.

Pieśni zalotne, miłosne, rekruckie i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji-Galilei, zwłaszcza z Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kraina to biedna i trudna do uprawy, za to usiana wioskami i siedliskami rozłożonymi w urokliwych zakolach Sanu, w których wciąż jeszcze wspominają dziadków-śpiewaków i muzykantów.

Antywarsztat: jak w nauce języka można ćwiczyć dykcję, tak w śpiewie można pracować nad emisją głosu i jego barwą – jednak najważniejsza pozostaje treść i emocje, które śpiewem przekazujemy. Klasycznie kształcony wokalista po przyjeździe do wiejskiego śpiewaka rozkłada ręce – do takiego śpiewania akademicka wiedza się nie przydaje: czasem trzeba śpiewać za wysoko, czasem nieczysto(!), czasem spiąć gardło. Dlatego, zamiast analizować techniczne aspekty, zanurzymy się w samym śpiewie – tak jak od wieków uczono się śpiewać na wsi: spędzając wspólnie czas ze śpiewem.

Paweł Iwan – kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu “Muzyka Dawna w Jarosławiu”, organizując m.in. Festiwal “Pieśń Naszych Korzeni”, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix). Na festiwalu poznał również polską muzykę tradycyjną w wykonaniu m.in. Witka Brody, Janusza Prusinowskiego i Adama Struga. Od 2012 roku w Krakowie, śpiewając najpierw z zespołem Perfugium, następnie (gościnnie) z zespołem Jerycho wydał łącznie 7 płyt z szerokim repertuarem wokalnej muzyki dawnej. Od 2014 roku, zainspirowany muzycznymi tradycjami rodzimego Podkarpacia gra na cymbałach, tańczy i śpiewa w zespołach Kapela z Innej Struny, Tadirindum, KBB, Pokrzyk, Kapela Ozimkowicza, Hajda Banda/Гайда Банда, C.K. Kapela – z którymi zdobywał m.in. wyróżnienia i nagrody w konkursach Nowa Tradycja i Stara Tradycja i występował na wielu festiwalach (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Rozstaje, Folkowisko, EtnoBaltica). Występuje również gościnnie z zespołami Iskierczanie (Dębica), Kapela Brodów, Kapela Serhija Ochrymczuka i Krajka/Крайка (Przemyśl). Współzałożyciel męskiej grupy śpiewaczej “Bractwo Różanego Wianka” oraz “Śpiewaków z Przemyskiego” – obie grupy specjalizują się w odtwarzaniu i wykonywaniu tradycyjnych pieśni Podkarpacia, współpracując m.in. z posiadającym obszerne zbiory etnograficzne Bartoszem Gałązką (które są zresztą systematycznie publikowane przez Stowarzyszenie “Muzyka Dawna w Jarosławiu”). Najbardziej ceni sobie muzykowanie w naturalnym dla muzyki tradycyjnej kontekście – religijnym (śpiewając w kościołach i na nabożeństwach) lub tanecznym (grając, śpiewając i tańcząc na potańcówkach). W 2020 rozpoczął cykl Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia, nagrywając (do tej pory) ponad 100 odcinków (cztery sezony) z kolędami z Pogórza Dynowskiego (okolice Babic) oraz Pogórza Przemyskiego (Kuźmina, okolice Nehrybki, okolice Jodłówki), odtwarzając przy tym emisję głosu, której nauczył się od swojej babci, zamieszkałej na dawnej Bojkowszczyźnie.

Data

cze 08 2024
Zakończone!

Czas

15:30 - 16:30

Lokalizacja

Kasztel w Szymbarku – Sala balowa
J3CV+8X Szymbark k Gorlic
Strona WWW
https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku

Organizator

Fundacja Inicjatyw Twórczych - Targowisko Instrumentów
Email
targowiskoinstrumentow@gmail.com
pokaż
ukryj
Skip to content