Tu wprowadź tekst, w kolumnie obok odpowiednią galerię zdjęć
DLA MEDIÓW
Galicyjskie Targowisko Instrumentów
8 czerwca 2024, godz. 11.00-22.00
Kasztel w Szymbarku – Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
znaczki zamiast tych długich nazw
uwaga stare linki
link do youtbe
FACEBOOK
https://www.youtube.com/
https://www.instagram.com/
Galicyjskie Targowisko Instrumentów – program + mapka Pobierz
Galicyjskie Targowisko Instrumentów – plakat Pobierz
Galicyjskie Targowisko Instrumentów – ulotka Pobierz
Galicyjskie Targowisko Instrumentów to nowe zdarzenie poświęcone sztuce tworzenia instrumentów muzycznych, muzykowaniu i tańcom. To święto łączące miłośników wielobarwnego świata muzyki.
Targowisko Instrumentów to autorska formuła wielowymiarowych zdarzeń, których celem jest prezentacja i promocja sztuki tworzenia instrumentów muzycznych.
Targowiska odwołują się do specyfiki targów, jarmarków, jako czasu i miejsca na prezentację własnej wytwórczości, handel, wymianę, inspirację, nawiązywanie relacji i sieci współpracy.
Istotą Targowiska jest spotkanie – budowanie więzi poprzez bezpośredni kontakt, rozmowę, współdziałanie i umożliwienie doświadczenia twórczego działania w relacji mistrz – uczeń. Dopełnieniem zdarzeń Targowiska są też otwarte pracownie instrumentów, w których mistrzowie wprowadzają w specyfikę swojego rzemiosła i wprowadzają w swoją codzienność.
Targowiska to nie tylko targ. To także różnorodne zdarzenia towarzyszące artystyczne i edukacyjne: prezentacje, debaty, warsztaty i nieformalne spotkania. Targowiska to także wzmacniający czas świętowania – karnawał i zabawa wyrażająca się we wspólnym i spontanicznym muzykowaniu, śpiewaniu i tańczeniu.
Na Targowiskach spotykają się też osoby reperujące instrumenty, stroiciele, kolekcjonerzy, muzykanci, badacze, muzykolodzy, muzealnicy z Polski, Europy i całego świata. Prezentują instrumenty: tradycyjne, lutnicze, historyczne, rekonstruowane, a także autorskie.
GALICYJSKIE TARGOWISKO INSTRUMENTÓW – SZYMBARK 2024
Warsztaty wędrowne (20.05–7.06.2024)
Warsztaty adresowane do uczniów szkół podstawowych i szkół muzycznych oraz uczestników zajęć w domach kultury. Ich celem jest przedstawienie bogactwa lokalnych tradycji kultury muzycznej. Warsztaty są prowadzone przez specjalistów w swoich dziedzinach, w następujących zakresach:
warsztaty muzyczne – doświadczenie muzykowania w oparciu o melodie lokalne;
warsztaty taneczne – praktyczne przyswojenie figur wybranych tańców z regionu;
warsztaty wytwórcze – samodzielne wykonanie prostych instrumentów muzycznych;
prezentacje tematyczne – zapoznanie z tradycjami muzycznymi Polski i regionu.
Galicyjskie Targowisko Instrumentów (8.06.2024: 11.00–22.00)
Na terenie Kasztelu w Szymbarku organizujemy Galicyjskie Targowisko Instrumentów. Odbiorcami wydarzenia będą uczestnicy w/w warsztatów, zachęceni przez nich znajomi i osoby zainteresowane obecnością na Targowisku za sprawą promocji w mediach lokalnych i krajowych. W ramach Targowiska przewidziane są:
1. WYSTAWA TWÓRCÓW INSTRUMENTÓW
Twórcy instrumentów z okolicy oraz z bliższych i dalszych regionów zaprezentują cuda i cudeńka ze swoich pracowni – instrumenty tradycyjne i lutnicze, historyczne i współczesne, rekonstruowane i autorskie, spod dłuta i drukarki 3D. O brzmieniach zadziwiających, zachwycających i koncertowych. Będzie można napatrzeć się, nasłuchać, instrument dotknąć, a twórcę o szczegóły wypytać. Na targu prezentowane będą nie tylko instrumenty znane, ale też te nieopisane jeszcze przez muzykologów. Czas na odkrycia i bogactwo brzmień!
2. PREZENTACJE
Badania, poszukiwania, odkrycia, tradycje i innowacje w sztuce tworzenia instrumentów oraz rozmaitych działaniach artystycznych i badawczych. Prezentacje instrumentów eksperymentalnych i niezwykłych, dopełnione mini-koncertami. Historia rekonstruowania zapomnianych lir korbowych. Opowieści o poszukiwaniu tradycyjnej muzyki wiejskiej i skarby Muzyki Odnalezionej. Przyjaźń mistrza-samouka z uczniem-kontynuatorem. Ożywione instrumenty z gablot Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu. Tańczący dworzanin z obrazu w Kasztelu w Szymbarku.
3. POTAŃCÓWKA
Roztańczą nas mistrzowie w swoim fachu. Znawcy wodzirejki i tanecznych cymesów takich jak: sztajerek, oberek, polka, tramelka, krakowiak, mazurek, koń, chodzony i obyrtka, uszczęśliwią zarówno nieśmiałych debiutantów, jak i zapalonych taneczników! W wir tańca wciągną muzykanci wprawieni w ogrywaniu zabaw od Żywiecczyzny przez Podhale, Spisz, Pogórze i całe Podkarpacie aż po Huculszczyznę.
4. ZRÓB TO SAM
Warsztaty tworzenia prostych instrumentów szarpanych, perkusyjnych, dętych – dla dzieci i dla dorosłych. Prowadzone przez twórców doskonale wiedzących, jak wziąć się do dzieła. Bez obaw – uda się! Własnoręcznie wykonana fujarka, bębenek, szarpuszka mogą stać się źródłem niespodziewanych odkryć i możliwości.
Szczegółowy program na stronie: https://www.targowiskoinstrumentow.pl
Partnerzy projektu
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Gorlickie Centrum Kultury
Ośrodek Kultury Gminy Gorlice
Muzeum Ziemi Bieckiej
Fundacja Muzyka Odnaleziona
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach
Centrum Kultury i Promocji Gmina Bobowa
Szkoła Muzyczna I stopnia w Bobowej
Zespół Serencza / Stowarzyszenie Promocji Twórczości Łemkowskiej
Patroni medialni
muzykatradycyjna.pl
TVP Kultura
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.