Mateusz Raszewski

Historia pracowni sięga początków XX wieku a swój okres świetności przeżywała w dwudziestoleciu międzywojennym. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia ponieważ nigdy nie spotkałem pradziadka, swojej wiedzy w zakresie budowania instrumentów nie zdążył mi przekazać. Na podstawie dziedziczonych narzędzi a osobliwie wielkiej wiary w słuszność sprawy, reaktywowałem pracownię.

Interesuje mnie dyscyplina klasycznych form dlatego zajmuję się instrumentami tradycyjnymi nie unowocześniając ich. Ważną dla mnie rzeczą jest lokalny rodowód budowanych instrumentów oraz drewna z którego je wykonuję – w tym wypadku są to lasy wielkopolskiej puszczy zielonki w której zlokalizowana jest pracownia. Proces ten obejmuje wybór odpowiedniego starodrzewiu, zwiezienie go z lasu, przetarcie -na ogół własnoręczne na podwórku pod pracownią i wreszcie ułożenie w odpowiednim miejscu do sezonowania na wolnym powietrzu. Instrumenty to skrzypce, popularne 3-4 strunowe basy klejone zgodnie ze sztuką lutniczą, dłubane z jednego pnia 2 strunowe basy znad Prosny, dłubane bębny sznurowe i bębenki obręczowe ale też starsze – można powiedzieć prasłowiańskie, np. gęśle.

Zupełnie poza tym głównym nurtem zapomnianych instrumentów smyczkowych pracownię opuściło też kilka gitar które poszły na wędrówką po tym bożym świecie. Jedna z nich, kawałek polskiego drzewa orzechowego, jest u zachodnio saharyjskich rebeliantów – Tuaregów.

Czas pracy nad instrumentem? W przypadku saharyjskich przyjacół to było 12 miesięcy. Ale dla odmiany 3-strunowe basy klejone udało się zmieścić w 2 tygodniach. Sytuacja była nieco groteskowa. Wielkimi krokami zbliżały się poprawiny weselne, na których do tańca miała grać u nas kapela Jana Gacy a ja już dawno planowałem na tę okoliczność poczynić jako prezent basy dla żony. Czternaście dni z czternastoma nocami okazało się wystarczyć. Na ogół jednak lekce sobie ważę czas powstawania instrumentu dzięki czemu otrzymuje on ode mnie dokładnie tyle ile potrzebuje.

Pracownia Raszewskich
Mateusz Raszewski
Pod Lasem 2
62-095 Kamińsko
woj. Wielkopolskie
raszewski.org

mj.raszewski@gmail.com

Szukaj

pokaż
ukryj