Kazimierz Królik

 Z zawodu i z zamiłowania jestem stolarzem. Wykształciłem czterdziestu uczniów, zaś dodatkową moją pasją jest muzyka ludowa. Jako 6-letnie dziecko miałem pierwsze kontakty ze skrzypcami tzn. mój wujek był nauczycielem i grał na skrzypcach. Od wielu lat sam gram na skrzypcach (w Kapeli ” Mogilanie” i Kapeli “Mogilańskie Wierchy) Jest we mnie naturalna ciekawość do tworzenia instrumentów. W latach 60-tych ubiegłego wieku, jako młody chłopak powodowany potrzebą i brakiem dostępu do instrumentów, wykonałem dla siebie gitarę elektryczną (zespół “Qmotry”). Następnym instrumentem była gitara basowa, którą wykonałem wzorując się na fotografii zamieszczonej w gazecie. Największym kłopotem było utrzymanie menzury tj. poprawnego rozstawienia progów, ale ten problem rozwiązałem wraz z bratem Tadeuszem.
W 1984r. byłem współzałożycielem zespołu regionalnego “Mogilanie”, dla którego wykonałem pierwsze basy 3-strunowe. Punktem wyjścia i pewną inspiracją były dla mnie fragmenty wiekowych basów ludowych odnalezione na strychu. Połączywszy to z wiedzą stolarską udało się z sukcesem wykonać basy. Na przestrzeni lat wykonałem w sumie osiem sztuk basów, w tym cztery charytatywnie dla Kapeli “Mogilanie”, podopiecznych Konwentu Bonifratrów i Kapeli “Mogilańskie Wierchy”.

Na wykonanie basów potrzebuję około 5 mc. W wykonanie wkładam dużo serca i uwagi po to, aby instrument posiadał piękną, głęboką barwę i posiadał duszę. W zależności od okoliczności i potrzeb instrumenty posiadają różne unikalne detale i inskrypcje.  Warto pokreślić, że basy to instrument dużo mniejszy od kontrabasu. Wraz z odkręcanym podnóżkiem tworzy instrument bardzo łatwy w transporcie (na przednim siedzeniu małego samochodu osobowego) i przyjemny w użytkowaniu.

Kontakt:
Kazimierz Królik
32-031 Mogilany
tel: 667 630 921 

Szukaj

pokaż
ukryj