Dawid Bednarek – El Cajon

In blog, Ludzie

Jestem rówieśnikiem “Bohemian Rapsody” i chyba dlatego nie mogę być obojętny na dźwięki. Muzyka zawsze odgrywała w moim życiu dużą, czasami tę najważniejszą rolę. Jestem od niej uzależniony, a gitary, bębenki, kazu czy organki zawsze były w moim domu i choć nie jestem wirtuozem, niesamowitą przyjemność sprawia mi muzykowanie.

Kiedyś Stachu M. pokazał mi swój instrument, który dostał w prezencie. Prostota jego wykonania i możliwości zafascynowały mnie do tego stopnia, że zapragnąłem też sobie coś takiego zrobić. … i się zaczęło.  Pierwszy cajon został nabyty w sklepie, taki do samodzielnego montażu, po którego złożeniu, nasze dwa koty były święcie przekonane, że zbudowałem im nowy domek i w nim zamieszkały… kolejne to już instrumenty zaprojektowane przeze mnie.

W mojej pasji wspierają mnie ludzie, którzy doskonale znają się na tym co robią. Piotr, który jest świetnym stolarzem wspiera radą w kwestiach konstrukcyjnych i przygotowuje materiał wg moich projektów. Dave pomaga w wykonaniu mechanicznych elementów stroików sprężyn, które później montuję w niektórych cajonach. Asia, artystka z Lublińca i Christian, bawarski malarz i grafik pomagają w zdobieniu, min. techniką decoupage i airbrush. Zdjęcia moich instrumentów oraz Muzyków na nich grających w pełni profesjonalnie wykonują Kinga i Jarek z Atelier Fotografii. Oczywiście niewiele bym zrobił bez wsparcia mojej Żony i trzech Synów, którzy cierpliwie (choć zdarza się, że też nie)  znoszą moje stukanie w salonie :-). Oni również pomagali wybrać odpowiednie logo do moich instrumentów. Kuba fotografował mnie przy pracy i przy testach.

Jeżeli chodzi o testy jakości, wytrzymałości i przydatność instrumentów do różnych stylów muzyki, mam bardzo ułatwione zadanie, gdyż wraz z małżonką Iwoną prowadzimy muzyczny Klub Kleks, który często odwiedzają wspaniali muzycy z Polski i z zagranicy. Oni właśnie, jak również publika i goście są najlepszymi testerami mojej pracy. Ich doświadczenia z koncertów czy jam session, są niezwykle cennym materiałem przy kolejnych projektach. Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie podpatruję innych twórców i producentów, ale jest to już w tej chwili, bardziej szukanie inspiracji i cudzych “błędów”, niż materiału do kopiowania. 

Moje instrumenty są dedykowane zarówno dla osób, które swoją przygodę z muzyką zaczynają, jak dla tych już muzykujących.   Naturalnie każdy perkusista szuka innego brzmienia, czegoś innego oczekuje, to właśnie jest powodem, dla którego ciągle szukam, zmieniam, poprawiam i próbuję.  Budowanie cajona, który zastąpi perkusję podczas akustycznego grania, wymaga jak najdokładniejszego wyselekcjonowania “dołu” i “góry”, cajony do RNB to znów coś innego, innym oczekiwaniom muszą też sprostać te dla graczy flamenco.  Przy budowie ściśle określonej już linii bardzo ważnym i niezwykle trudnym do osiągnięcia, elementem jest powtarzalność. Tutaj wymagana jest duża dokładność i odpowiedni dobór materiałów. 

Moje marzenia w tej dziedzinie? Właśnie sie spełnia, trwa. Należę do tych szczęśliwców, którym jest dane robić to co kochają, za co jestem wdzięczny. Mam plany, których realizacja jest właśnie tym spełniającym się marzeniem, dającym niesamowitą satysfakcję z każdym kolejnym wykonanym instrumentem, z każdym nowym projektem.

Momenty najpiękniejsze i klęski sromotne…

Jakiejś poważnej klęski, związanej z cajonami nie przeżyłem, więc chyba jest jeszcze przede mną, ale jakoś mnie to nie martwi. Tym bardziej, że jest wiele pięknych momentów. Najlepszym  był gdy pewien, bardzo ceniony nie tylko w Polsce i nie tylko przeze mnie, perkusista zgodził się na przetestowanie moich instrumentów, po czym wskazał na jeden z nich i stwierdził, że tego szukał. Potem zrobiliśmy sesję zdjęciową, a Maciek został twarzą El Cajon. Moją pracę docenił profesjonalista, dla którego niebawem zacznę pracę nad nowym, przez nas wymyślonym, cajonem.

Moja pracownia mieści się w piwnicach Klubu Kleks w Lublińcu, tam też odbywają się testy i prezentacje instrumentów.

 Dawid Bednarek – El Cajon.
Klub Kleks
Pl. K. Mańki 4
PL 42-700 Lubliniec.
Tel.  +48 791 768 941
www.elcajon.pl
elcajon na FB

Szukaj

pokaż
ukryj