Świtem bladym wyścig do najlepszych stanowisk.
Nigdy nie wiadomo, gdzie kto będzie stał, co wystawi danego dnia i co wystrugał ostatniej nocy. Szum, chaos, szperanie. Niespodziewane. Stragany rozłożyste, niebosiężne, dumne i skarby najskromniejsze, naręczne, pokątne, zza pazuchy wyciągane. A obok „karta wygrywa, karta przegrywa”,  „kota w worku nie kupię”.

Tłok niemiłosierny. Towary z okolic bliskich i dalekich. Wielkie. Małe. Brzmiące i nie brzmiące. Kakofonia, wibrowanie, klaster pytań i obietnic, chwila ciszy i niespodziewane solo glinianego kogucika.

Starzy, młodzi, bogaci, biedni, nowomodni i modni po staremu. Tacy, co wszystko wiedzą od swego taty, dziadka i pradziadka. Tacy, co nie wiedzą nic, ale się dowiedzą. Pomiędzy straganami krążą butelki z eliksirem rozwiązującym usta. Opowieści, sekrety, fantasmagorie, plotki i sny. Skarby z pracowni ogrzewanych węglem i tych, których na ten luksus nie stać. Pracownie otwarte i świątynie zamknięte na cztery spusty.

Klawesyn, bekacz, baraban, akustroniczny kontrabas i bas ciosany siekierą. Ligawa z konara pogiętego mazowieckim wiatrem i jej australijski krewniak z autostradą żłobioną przez miliony termitów. Harmonia polsko-niemiecka, suka biłgorajska nęcąca wschodnią słodyczą, cymbały – perski wędrowiec. Ręcznie cięte głosy, kute blaszki, złom – biedafonem zwany.

G: gajdy, gazofon, germshorn, gusli, gwizdawki.

S: Skrzypce, skrzypce stroha, skrzypcolaska, skrzypce kieszonkowe, skrzypce klawiszowe, surdynka, wreszcie skrzypce współczesne ba, to nie koniec! Na koniec Panie – skrzypuszki!

Karnawał i taniec z nieznanym.

Wszystko to jest, było i będzie tuż obok. Zapewne Twój sąsiad majstruje po nocach instrumenty. Tylko nikt o tym nie wie…

Wejdź przez bramę Targowiska i pozwól sobie zabłądzić. Wyszperane cuda zamów i odbierz w umówionym miejscu,

I wracaj, bo nie wie nikt, co na straganach pojawi się jutro…

Piotr Piszczatowski

Strona www.targowiskoinstrumentow.pl powstała dzięki stypendium Ministra Kultury i Sztuki i Dziedzictwa Narodowego.

Ps:

 Targowisko Instrumentów odbywa się od 10 lat w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (http://festivalmazurki.pl/festiwal/targowisko/).

Strona www.targowiskoinstrumentow.pl ma dać szansę spotkania wszystkim tym, którym to doroczne święto nie wystarcza.

Szukaj

pokaż
ukryj