Anna i Rajmund Kicman

Ceramiką zajmujemy się z zamiłowania od ponad 25 lat. Jesteśmy samoukami w tej dziedzinie i jest to nasza pasja. Nawiązujemy do dawnych tradycji ludowego garncarstwa, które oprócz niezbędnych w gospodarstwie wyrobów oferowało plastykę figuralną – kapliczki, wizerunki świętych, kropielniczki, a także figurki korespondujące z polskimi świętami i zwyczajami – szopki, kolędnicy, anioły, baranki oraz figurki zwierząt i ptaszki.

Ważną częścią naszej pracy jest wykonywanie grających figurek – tradycyjnych gwizdków w kształcie ptaków, koników, postaci ludzkich przedstawiających dawne zawody (np. olejkarza) lub postaci historyczne (Stańczyk) i legendarne (Jan Twardowski, Lajkonik). Robiliśmy też kiedyś kapelę krakowską, kolędników i wiele innych. Figurki te posiadają dwa lub trzy otworki do zmiany wysokości dźwięku. Gwizdawki zainspirowały nas do wykonania instrumentu glinianego z pełną gamą. I tak powstały okaryny i flety – zwykle strojone w tonacji C lub F.

Wszystkie prace wykonujemy ręcznie, od ulepienia do zdobienia szkliwami nakładanymi pędzelkami. Wypalane są dwukrotnie: biskwit 900 stopni C i drugi wypał po poszkliwieniu w temperaturze 1030 stopni C.

Instrumenty: okaryna, gwizdek, flet gliniany, grające figurki

Kontakt:
Anna i Rajmund Kicman
Leokadia 3/B
08-450 Łaskarzew
tel. 605 966 622

http://www.ceramika-kicman.ovh.org/

 

Szukaj

pokaż
ukryj