Andrzej Głębocki

Twórca tradycyjnych afrykańskich instrumentów muzycznych, muzyk. W 2000 roku zaczął tworzyć pierwsze instrumenty muzyczne. Od tego czasu systematycznie rozwijał umiejętności oraz gromadził wiedzę i pomysły. Spod jego ręki wyszły bębny: djembe i dundun. Instrumenty strunowe takie jak kora (afrykańska harfa), ngoni oraz xalam, a także lamellofony – karimby, kalimby i mbiry.

Obecnie specjalizuje się w lamellofonach, instrumentach blaszkowych. Tworzy je według tradycyjnej metody, gdzie każda blaszka jest ręcznie wykuwana ze stalowego drutu. Jest to czynność czasochłonna, jednak dająca możliwość uzyskania pożądanego dźwięku oraz właściwego kształtu blaszek.

W 2007r stworzył projekt pod nazwą Pracownia Promyk a wraz z nim stronę internetową. Pod tym szyldem prezentuje  instrumenty muzyczne którymi się zajmuje  oraz zagadnienia z nimi związane, takie jak:  budowa, sposoby gry, strojenie. Zgromadzona wiedza jest efektem wieloletnich doświadczeń, eksperymentów i poszukiwań. Często opartych o różne źródła – zdjęcia, filmy oraz nagrania. Efektem tych poszukiwań jest piękny, unikalny dźwięk. Jako twórca i muzyk zwraca uwagę na drobne detale i  niuanse powstającego dźwięku w instrumentach oraz ich trwałość. W instrumentach stosuje zarówno nowe rozwiązania jak i te tradycyjne.

Odbiorcami jego prac są muzycy oraz pasjonaci z całego świata.

 

Kontakt:

Andrzej Głębocki
Warszawa – Ursynów

www.pracownia-promyk.pl

instrumenty: Mbira, Karimba, Kalimba, Djembe, Ngoni, Kora, Sipsi

Szukaj

pokaż
ukryj